Dlaczego kobiety zaczęły nosić spodnie? – poznaj 5 ciekawostek o modzie

Świat pełen emocji i zaskakujących wydarzeń? To właśnie świat mody. Ubrania to nie tylko wizytówka. To nie tylko ładny materiał skrojony przez popularne nazwisko. Ubrania nie są jedynie odzwierciedleniem naszej osobowości, często stoją za nimi inne wartości. Stają się owocem poglądów, życiowych doświadczeń. I często to właśnie sytuacje społeczne i polityczne miały i nadal mają wpływ na panujące trendy. Nosząc ubrania rzadko kiedy zastanawiamy się kto stworzył ich pierwowzór, albo jakie wydarzenie zaowocowało zaprojektowaniu właśnie tej rzeczy. Która z najpopularniejszych modowych marek jest kojarzona z nazistami? Dlaczego kobiety zaczęły nosić spodnie? Na te i inne pytania przygotowaliśmy dzisiaj odpowiedź. Poznaj 5 zaskakujących faktów o modzie!

Gorset dla panów

Dziś gorset kojarzy się z bardzo kobiecą bielizną. Noszony jest przez panie dla wyeksponowania atutów swojej sylwetki i dużo z nich po nie sięga, mimo tego że nie należą do najbardziej komfortowej w noszeniu części garderoby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gorset był w XIX w. bardzo popularny wśród panów. Panował wówczas trend męskiego kanonu, który miał w sobie kobiece cechy. Sylwetka panów musiała przypominać literę X – atrakcyjne były zaokrąglone biodra i widoczna talia. Gorset zapewniał również wyprostowaną postawę, dlatego był używany przez żołnierzy oraz przez mężczyzn jeżdżących na koniach. Panowie, wyobrażacie sobie dzisiaj noszenie gorsetów?

Hugo Boss współpracował z nazistami?

To jest właśnie przykład na to, jak polityka może wpływać na modę i na postrzeganie jej przez społeczeństwo. Hugo Boss, kto dzisiaj nie słyszał o tej marce? Uważana jest za jeden z największych domów mody. A mało kto wie, że Hugo Ferdinand Boss wstąpił w 1931 roku do NSDAP. Rok później jego firma dostała polecenie uszycia mundurów dla Schutzstaffel (SS), a wkrótce potem dla Hitlerjugend. Szwalnia została wcześniej zamknięta z powodu kryzysu gospodarczego. Prawdopodobnie uruchomiono ją właśnie na potrzeby partii. Po wojnie Boss stanął przed trybunałem denazyfikacyjnym i za swoją działalność otrzymał 10 000 marek grzywny. Wkrótce potem zmarł, a firmę przejął jego zięć. Przez ten kontrowersyjny epizod, firma do dziś jest kojarzona właśnie ze współpracą z nazistami.

Dlaczego ramoneska?

Kto z nas posiada, lub posiadał w swojej garderobie kurtkę skórzaną? Zdecydowana większość. Pasuje do każdej stylizacji, od bardziej formalnych po kreacje na koncert ulubionej gwiazdy rocka. Skórzana kurtka z ćwiekami od dawna cieszy się dużym powodzeniem na rynku modowym. Niewiele jednak z nas wie, skąd wzięła się nazwa tej części garderoby. A jej geneza nie jest zaskakująca. Pochodzi od amerykańskiego zespołu Ramones, który wypromował ramoneskę wśród swoich fanów. Jak widać kurtka przyjęła się nie tylko wśród miłośników ciężkiego brzmienia.
Płonące suknie

Wyobraźcie sobie te piękne i obszerne suknie z lat 50. XIX wieku. I te gustowne, wystrojone damy szykujące się właśnie na wystawną kolację. Wyruszają z papierosem w smukłej dłoni, drugą ręką opierając się na swoim partnerze. Pamiętacie na pewno z ilu elementów składała się wówczas kreacja. W tamtym czasie panowała moda na krynoliny. Materiał sukienek, halek i spódnic był mocowany na metalowych obręczach. Kreacje były bardzo niewygodne, były ciężkie, zajmowały bardzo dużo miejsca.

Trudno było kobietom poruszać się z gracją, kiedy nie potrafiły określić, gdzie ich suknia ma swój koniec.

Mówi się, że od końca lat 50. do końca lat 60. XIX wieku w Anglii przez krynoliny spłonęło żywcem aż kilka tysięcy kobiet. Sukienki, które zajmowały tak dużo miejsca, były podatne na ogień z rozpalonych kominków. Kreacje płonęły również przez upuszczone na nie papierosy.

Dlaczego kobiety zaczęły nosić spodnie?

Noszenie spodni nie jest tak ryzykowne jak “Płonące suknie”, ale nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, co przyczyniło się do popularyzacji tej części garderoby wśród płci pięknej. Dziś kobiety nie wyobrażają sobie bez nich życia, prawda? Ale aż do lat 50. XIX wieku spodnie należały tylko do mężczyzn.

Dopiero Amelia Bloomer wpadła na genialny pomysł i stworzyła pierwszy model żeńskich spodni. Pomysł zrodził się z życia. Amelia chciała wygodnie i komfortowo udać się w podróż przez amerykańskie stepy, sukienka nie byłaby zbyt praktyczna. Pierwszy model kobiecych spodni miał szerokie i bufiaste nogawki sięgające do kostek.

W kolejnych lata Amelię zaczęły naśladować kobiety, które jeździły na rowerze. W spodniach komfort jazdy stał się o wiele lepszy.

Jak widzicie, historia mody jest zaskakująca i popularne dzisiaj ubrania, kiedyś były tematem kontrowersji. To fascynujące, jakie wydarzenia pchają ludzi do kreowania często pięknych i praktycznych rzeczy, które nosimy na co dzień. Bo która z kobiet wyobraża sobie dzisiaj funkcjonowanie bez spodni? No właśnie.