Historia Black Friday w Polsce

Czarny piątek (ang. Black Friday) to piątek po Dniu Dziękczynienia, który rozpoczyna początek sezonu przedświątecznych zakupów w USA. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany w celach komercyjnych. W Black Friday wiele sklepów jest czynne w dodatkowych godzinach, oferując atrakcyjne okazje i zniżki. W Stanach Zjednoczonych jest to najbardziej dochodowy dzień dla sprzedawców w ciągu całego roku: zakupów dokonuje wtedy ponad 100 milionów Amerykanów.

 

Black Friday sprzed wieków

Historia Czarnego Piątku sięga drugiej połowy XIX wieku i związana jest z ustanowionym przez prezydenta Abrahama Lincolna Świętem Dziękczynienia. W tym dniu Amerykanie podczas uroczystej kolacji w gronie najbliższych, dziękują za wszystko, co spotkało ich w całym roku. Kolacja przyrządzana jest na pamiątkę uczty, którą pierwsi kolonizatorzy w 1621 roku wydali na cześć Indian Wampanoag.

Był to również dzień wolny od pracy, gdzie w większości amerykańskich miasteczek zaczęto organizować parady. Większość z nich było sponsorowane przez lokalne lub ogólnokrajowe sklepy i domy towarowe. Była to dla nich doskonała forma reklamy przed nadchodzącym okresem zakupów świątecznych. Z biegiem czasu parady organizowane w Święto Dziękczynienia zaczęto uznawać za nieoficjalne otwarcie sezonu zakupów. Oczywiście jego koniec wyznaczały – i nadal wyznaczają – święta Bożego Narodzenia.

Samą nazwę „Black Friday” wymyślił departament policji miasta Filadelfia, aby opisać chaos panujący w ten dzień na drogach i przed większością sklepów. Zanotowano wtedy m.in. liczne wypadki samochodowe, akty agresji i kradzieże sklepowe.

 

Historia Black Friday w Polsce

W Polsce Black Friday funkcjonuje od 2016 roku pod nazwą „Czarny Piątek”. Tak jak w Stanach Zjednoczonych, święto wyprzedaży i promocji organizowane jest w w ostatni piątek listopada i otwiera sezon świątecznych zakupów. Z roku na rok w Czarnym Piątku bierze udział coraz więcej sklepów, sieci handlowych oraz usługodawców.

W Polsce tradycja Black Friday jest nieco przekształcona. Wiele sklepów przedłuża zakupowe szaleństwo tworząc Czarny Weekend. Weekendowa promocja z okazji Black Friday jest również dostępna w sklepach JOOP! Przy kasie w salonie marki wszyscy klienci mogą rzucić 5 kostkami do gry i wyrzucić nawet 30% zniżki! Promocja jest dostępna w dniach 23-25 listopada w salonie w Silesii City Center na wszystkie produkty marki!

 

Źródła: wyborcza.pl ; blackfriday.pl ; pl.wikipedia.org