Jak dbać o wełniane swetry ?

Wełniane swetry uwielbiamy za ciepło, szlachetny wygląd, elegancję oraz to, że służą nam wiele sezonów. Mimo tego, że nie należą do najtańszych to na pewno taka inwestycja się opłaci. Możemy również wybierać swetry ze składem co najmniej 50%, ponieważ one najdłużej zachowują swoją formę, jednak wszystkie swetry z wełną musimy traktować w odpowiedni sposób aby jak najdłużej nam służyły.

  1. Prać ręcznie czy w pralce?

Wełniane swetry nie lubią częstego prania, a już szczególnie długiego namaczania i zmiany temperatur. Spokojnie możesz je prać co 3-4 założenia. W większości przypadków wystarczy wełniane ubrania dobrze wywietrzyć po noszeniu, żeby były dłużej świeże. Jeżeli planujesz prać w pralce – wybierz program delikatny (bez wirowania), który ochroni materiał przed niepotrzebnym tarciem. Jeżeli wybierasz pranie ręczne pamiętaj o tym, że temperatura wody do prania i płukania powinna być taka sama. Najbezpieczniej jest użyć letniej wody oraz płynu przeznaczonego do prania wełny. Jeśli nie masz płynu do prania wełny użyj delikatnego szamponu do włosów. Gdy do płukania dodasz trochę odżywki do włosów – zmiękczy włókna i swetry będą mniej „gryzące”. Pamiętaj przede wszystkim o delikatności! Nie wykręcaj! Odciśnij nadmiar wody w ręcznik.

  1. Suszyć powieszone czy rozłożone?

Mokra wełna jest ciężka, więc powieszony sweter łatwo się rozciągnie. Wybierz suszenie na płasko, które jest delikatne dla tkaniny. Jednak przed rozłożeniem na suszarce pamiętaj o tym, aby przywrócić sweter do jego idealnej formy: ułóż szwy do szwów, wyrównaj boki oraz rękawy. Należy pamiętać też o tym, że wełniane swetry najlepiej schną w temperaturze pokojowej.


3. Wieszać na wieszaku czy przechowywać na półce?

Grube i ciężkie swetry najlepiej przechowywać złożone w kostkę. Równie dobrym pomysłem jest rolowanie, ponieważ rolowane swetry nie gniotą się. Cienkie swetry można powiesić, ale tylko na grubych i wyprofilowanych wieszakach lub miękkich, wyłożonych gąbką i tkaniną. Nie należy ciasno upychać swetrów na półce, ani na wieszaku, ponieważ im ciaśniej tym większe ryzyko pojawienia się moli. Z tego samego powodu nie powinno się ich też wieszać jeden na drugim. Wełna lubi być wietrzona, dlatego po zdjęciu zanim włożysz sweter do szafy, powieś go na jedną do dwóch godzin w pokoju lub łazience. Pamiętaj o tym, żeby nie nosić jednego swetra kilka dni pod rząd. Daj materiałowi odpocząć.

  1. Mechacenie i kulkowanie się swetrów- co robić?

Każdy sweter prędzej czy później będzie się mechacił lub kulkował. Szczególnie będzie się to tworzyć w miejscach narażonych na tarcie np. na boku, gdzie nosimy torebkę lub na rękawach. Swetry z miękkiej wełny mechacą się szybciej, z tej ostrej ( bardziej gryzącej) wolniej. Niestety te kulki trzeba usuwać regularnie, żeby sweter służył nam jak najdłużej. Możesz obcinać je nożyczkami, jednak długo to trwa i trzeba być bardzo ostrożnym. Polecam zakup golarki do swetrów. Jest to koszt kilkunastu złotych, a bardzo ułatwia pracę i nadaje się nie tylko do wełnianych swetrów. Nieestetyczne kulki goli się dosłownie chwilę, a ogolony sweter wygląda jak nowy. Należy pamiętać tylko o tym, żeby nie przyciskać za mocno, ponieważ można zrobić w swetrze dziurę. Ostatecznym rozwiązaniem jest maszynka jednorazowa do golenia, która działa podobnie jak golarka, jednak usuwanie kulek maszynką zajmuje więcej czasu.