Jak czytać symbole na metkach?

Sam proces prania nie jest skomplikowany- wrzucamy do pralki, dodajemy proszek i płyn do płukania, na końcu ustawiamy program i gotowe. Czarna magia zaczyna się tuż przed – gdy ubrania trzeba posegregować. Liczy się kolor, tkanina oraz temperatura prania. Kiedy pierwsze i drugie nie powinno nam sprawiać problemu, to informację o trzecim znajdziemy na metkach naszych ubrań. Tak samo jeśli chodzi o duszenie, prasowanie, pranie chemiczne oraz używanie wybielaczy i odplamiaczy.

 

PRANIE

Najważniejsze i najpotrzebniejsze oznaczenia na metkach dotyczą prania. Większość oznaczeń jest jednoznaczna jednak mamy tutaj kilka wyjątków jak np. „pranie ręczne w pralce”. Jeżeli na metce znajduje się taki znak to należy prać ubranie ręcznie lub w odpowiednio dopasowanym trybie. Wtedy pralka pracuje wolniej oraz obroty nie są tak szybkie co sprawia, że tkaniny nie ulegają zniszczeniu. Znak „nie prać” oznacza całkowity zakaz prania w wodzie i sygnalizuje czyszczenie. „Pranie z zachowaniem ostrożności” informuje, że ubranie musi być prane w programie do prania tkanin delikatnych.

PRASOWANIE

Zarówno nie właściwe pranie jak i prasowanie może zniszczyć materiał. Należy zwracać uwagę na kropki umieszczone na rysunku żelazka- oznaczają one maksymalną temperaturę prasowania.

Prasowanie do 110 stopni C dotyczy prasowania wiskozy, nylonu, poliakrylu itp. Powinny być również prasowane bez użycia pary. Prasowanie do 150 stopni C dotyczy wełny, nylonu, wiskozy, poliestru. Można tutaj prasować przy użyciu pary. Prasowanie w temperaturze do 200 stopni C dotyczy bawełny i lnu.

SUSZENIE

By uniknąć odbarwienia tkaniny (na przykład podczas wystawienia ubrań na słońce), warto spojrzeć na informacje dotyczące suszenia ubrań na metce. Wiele pralek posiada obecnie funkcję suszarki jednak nie wszystkie ubrania można suszyć w ten sposób.

Kropki oznaczają temperaturę- tak samo jak przy prasowaniu. Jedna kropka oznacza suszenie w niższej temperaturze. Wybieramy wtedy tryb łagodny, który automatycznie redukuje prędkość obracania się bębna.

STOSOWANIE WYBIELACZY I ODPLAMIACZY

Oznaczenia na metkach mogą dotyczyć również bardziej zaawansowanych technik prania. Jeśli tylko takie zobaczycie najlepiej udajcie się z wybranymi ubraniami do profesjonalnego punktu czyszczenia chemicznego. Pracownicy będą dokładnie wiedzieć jak zadbać o wasze ubrania.